Rekabet Kurumu E-pazaryeri Sektör Araştırması


Rekabet Kurumu E-pazaryeri Sektör Araştırması

Paylaşım Hakkında Kısa Bilgi

  •   Kategorisi ? : Güncel Haber
  •   Hangi İl'den ? : Ankara
  •   Hangi İlçe'den ? : Merkez
  •   Eklenme Tarihi ? : 16-01-2021
  •   Yayımlayan : cumaliyakar


Rekabet Kurulu’nun 11.06.2020 tarih, 20-28/353-M sayılı kararı ile Türkiye’de faaliyeti bulunan e-pazaryerlerine (Amazon, HepsiBurada, Trendyol, N11, Gittigidiyor, Çiçek Sepeti,…) yönelik olarak “E-pazaryeri Platformları Sektör Araştırması” başlatılmıştır. Sektör Araştırması kapsamında e-pazaryerlerinden alışveriş yapan tüketicilere ve e-pazaryerlerinde yer alan satıcılara yönelik olarak hazırlanan anketler bugün itibarıyla erişime açılmıştır

Malumunuz olduğu üzere, e-pazaryerleri son yıllarda hızla artan e-ticaret hacminden önemli pay alan teşebbüslerdir. Bu bağlamda e-pazaryerleri, özellikle KOBİ niteliğindeki satıcıların, geniş tüketici kitlelerine ulaşmasında önemli bir kanal haline gelmektedir. Rekabet Kurulu tarafından yürütülmekte olan E-pazaryeri Platformları Sektör Araştırması, e-pazaryerlerinin davranış ve uygulamalarından kaynaklı rekabet sorunlarına ışık tutmayı ve belirlenen rekabet sorunlarına yönelik atılması gereken adımların belirlenmesini hedeflemektedir. Bu doğrultuda, satıcıların e-pazaryerleri tecrübeleri ile yaşadıkları sorunların doğru şekilde tespit edilebilmesi bakımından ankete katılım sağlamanız son derece önemlidir.


4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (4054 sayılı Kanun) 14. maddesinde düzenlenen “Bilgi İsteme” yetkisi çerçevesinde tarafınızın katılımının talep edildiği işbu anketin 28 Aralık 2020 tarihi saat 18:00’e kadar tercihinize bağlı olarak tek seferde veya farklı günlerde peyderpey doldurulması mümkün olup, bu tarihe kadar anketi tamamlamanız gerekmektedir. Aksi halde 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesi uyarınca idari para cezası ile karşı karşıya kalabileceğinizi belirtmek isteriz.

İşbu anket e-pazaryerlerinde aktif satışı bulunan satıcılara yönelik olup, e-pazaryerlerinde daha önce hiç satış yapmamış olan işletmeler anketin ilk sorusunda, hâlihazırda satış yapmayan işletmeler ise anketin ilk 3 sorusunda bu durumlarını belirtmek suretiyle anketi tamamlamış olacaktır.

Konuya,ilişkin,olarak,Rekabet kurumu’na  epazaryeri@rekabet.gov.tr, epazaryeri2@rekabet.gov.tr veya epazaryeri3@rekabet.gov.tr adreslerine e-posta ile ulaşılması mümkündür. En kısa sürede e-postanıza dönüş sağlanacaktır. Kurum telefonları üzerinden işlem yapılamamaktadır. 

 

 Sektör Araştırması/İncelemesi Duyurusuna https://www.rekabet.gov.tr/tr/Guncel/rekabet-kurulu-tarafindan-e-pazaryeri-pl-b792ce1d38c7ea11811c00505694b4c6 adresinden erişim sağlanabilir.

2 4054 sayılı Kanun’un 14. maddesi “Kurul, bu Kanun’un kendisine verdiği görevleri yerine getirirken, gerekli gördüğü her türlü bilgiyi tüm kamu kurum ve kuruluşlarından, teşebbüslerden ve teşebbüs birliklerinden isteyebilir. Bu makamlar, teşebbüsler ve teşebbüs birliklerinin yetkilileri istenen bilgileri Kurulun belirleyeceği süre içinde vermek zorundadır.” Hükmünü amirdir.

3 4054 sayılı Kanun’un 16. Maddesi uyarınca “Kanunun 14 ve 15 inci maddelerinin uygulanmasında eksik, yanlış ya da yanıltıcı bilgi veya belge verilmesi ya da bilgi veya belgenin belirlenen süre içinde ya da hiç verilmemesi” halinde teşebbüs niteliğindeki gerçek ve tüzel kişiler ile teşebbüs birlikleri veya bu birliklerin üyelerine karardan bir önceki mali yıl sonunda oluşan veya bunun hesaplanması mümkün olmazsa karar tarihine en yakın mali yıl sonunda oluşan ve Kurul tarafından saptanacak olan yıllık gayri safi gelirlerinin binde biri oranında idari para cezası verileceği öngörülmektedir.

 

(Anket Duyurusu için tıklayınız)

 

E-TİCARET SİTENİZ VARSA VE HALEN ETBİS KAYDI YAPTIRMADINIZ İSE RESMİ OLARAK CEZA ALMAMAK İÇİN HEMEN  RESMİ KVKK-ETBİS HİZMET ALIN.(detaylar için tıklayınız)


 

Resmi KVKK - ETBİS Hizmeti Alın

 


 

Bu sayfada bilgi amaçlı paylaşılmış olan tüm içerikleri Resmi  REKABET KURUMU  sitesinden alnımıştır. Siteye ulaşmak için TIKLAYINIZ

 


 

 

Diğer Benzer Paylaşımlar


496
Firma
245
Kullanıcı
96
Kategori
274
Paylaşım