Ders Nasıl Dinlenir?


Ders Nasıl Dinlenir?

Paylaşım Hakkında Kısa Bilgi

  •   Kategorisi ? :   Diğer Eğitimler
  •   Hangi İl'den ? :   Konya
  •   Hangi İlçe'den ? :   Ereğli
  •   Eklenme Tarihi ? :   11-09-2020
  •    Yayımlayan :    cumaliyakar


Dersler eğitim hayatımızın en önemli parçalarıdır. 12-20 sene aralığında değişen eğitim hayatımızda yüzlerce derse gireriz. Ders, öğretmen tarafından öğrencilere bilgi aktarımının olduğu zaman dilimleridir. İnsanlığın çok eski zamanlarından beri devam eden bir davranış diyebiliriz. Adı okul olmasa da bilgili insanlar, bilgiye aç olan insanlarla bilgilerini paylaştıkları bütün zaman dilimi aslında 'ders'tir. Modern zamanda aklımıza gelen 'ders' terimi, bir eğitim kurumunda öğretmen ve öğrencilerden oluşan bir grubun bilgi aktarımında bulunmasıdır.

Dersten en iyi şekilde faydalanmak için ilk olarak 'derste olmak' gerekmektedir. Şöyleki, derse bedenen gelmek yeterli değildir, psikolojik olarak da derse hazır olmak ve bilgi almaya hazır olmak kuralların ilkidir. Eğer psikolojik olarak derse hazır olmazsanız, o dersten verim almanız neredeyse imkansızdır. İkinci olarak dersi takip ederken sadece dinlemek yeterli bir öğrenme sağlamayacaktır. Çünkü, dinlediğiniz bir konunun, yaklaşık bir gün sonra %80'lik kısmı unutulur. Bu nedenle dersi dinlerken not tutmanız oldukça önemlidir. Lakin not tutarken dersi kaçırmadan not tutmalısınız, ana başlıklar ve ana bilgileri not etmelisiniz. Not almak önemlidir, çünkü hem dinlemiş hem yazmış hem de görmüş oluruz böylece aklımızda kalma oranı çok daha fazla olur. Ayrıca dersi tekrar ettiğimizde kendi cümlelerimizle yazdığımız bilgiler akılda daha kalıcı olmaktadır.

Ders dinlerken dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durun. Örneğin derste cep telefonunuzu mutlaka kaldırın. Derste dikkat dağınıklığına sebep olabilecek başka bir şey de 'samimi olunan arkadaş'tır. Bu nedenle ders dinlerken samimi arkadaşlarınızın yanına oturmamanız daha faydalı olacaktır. Çünkü, siz konuşmasanız bile o konuşabilir ve dikkatiniz dağılabilir. Derste konuşmak sadece kendinizin değil diğer öğrencilerin hatta öğretmenin bile dikkatini dağıtmaktadır. Dersi dinlerken anlamadığınız, mantığınıza uymayan bir durum oluştuğunda mutlaka öğretmeninize 'o an' sorun. Çünkü, o bilgiyi anlamadığınız taktirde onun üstünde düşünmekten diğer bilgilere kapanabilir ve diğer bilgileri de anlamayabilirsiniz.

Dersi dinlerken ön sıralara oturmanız dikkatinizi daha rahat bir şekilde toplamanıza ve öğretmeni daha iyi duymanıza yardımcı olur.
Diğer Benzer Paylaşımlar


496
Firma
245
Kullanıcı
96
Kategori
274
Paylaşım