İngilizce Nasıl İlerletilir?


İngilizce Nasıl İlerletilir?

Paylaşım Hakkında Kısa Bilgi

  •   Kategorisi ? :   Yabancı Dil
  •   Hangi İl'den ? :   Adana
  •   Hangi İlçe'den ? :   Merkez
  •   Eklenme Tarihi ? :   30-09-2020
  •    Yayımlayan :    cumaliyakar


Globalleşen dünya ile beraber tüm insanların iletişim kurabileceği bir dilin oluşturulması gerekiyordu. Böyle bir dil elbette oluşturulmadı ancak var olan birkaç dil yavaş yavaş küresel dil haline gelmeye başladı. Özellikle İngilizce, bir Hintli ile bir İngiliz’in, bir Türk ile bir Japon’un beden dili dışında en iyi iletişim kurabildiği dildir. Sahiden de ekonomiden politikaya, turizmden eğitime birçok alanda İngilizcenin önemi gittikçe artıyor. Bu nedenle anadili dışında yabancı dil öğrenmek isteyenlerin bu konudaki isteğinin birçok haklı sebebi bulunuyor. Peki, ülkemizde de önemli olan, hatta dil kurslarının öğrenmek isteyen insanlarla dolup taştığı bu dil sahiden kendi kendine nasıl geliştirilebilir?

Dilbilgisi çalışmak ve pratik yapmak! Altyazılı dizi, film izlemek ve yabancı müzik dinlemek!

Ortaokul ve liseden gelen ortalama bir İngilizce seviyesi olduğunu varsayalım. Bu durumda zaten kişi selamlaşabilecek, kendini tanıtabilecek ve basit birkaç soruyu sorup anlayabilecek düzeydedir. Bunun üzerine yapılabilecek olan günlük hayatta kullanılan İngilizceyi çeşitli kaynaklardan çalışmaktır. Peki, bu tek başına yeterli midir? Hayır. Pratiğe dökülmeyen hiçbir bilgi uzun süre akılda tutulamaz ve kalıcı olarak öğrenilemez. Bunun için öğrenilen İngilizcenin kullanılması çok önemlidir.

Varsayalım ki konuşacak kadar kendine güven duygusu henüz oluşmadı. O zaman en iyi yol yabancı müzik dinlemek (gerektiğinde sözleri de okunmalı) ve yabancı dizi ve film izlemektir. Fakat dikkat edilmesi gereken dublajsız ve altyazılı filmleri seçmektir. Bu hem kulağın dile alışmasını sağlayacak hem de günlük dilde kullanılan basit yapıların öğrenilmesini sağlayacaktır. Kişi özellikle öğrenmeye çalışmasa bile bir süre sonra bu yapıları öğrenmeye başlayacaktır. Hem de bu sayede çalışılan İngilizce dil bilgisinin gerçek hayatta nasıl kullanıldığı görülür.

İngilizce kitaplar, dergiler, gazeteler okumak!

Kulağa çalışmaktan sonra en sıkıcı yol gibi geliyor olabilir ancak İngilizceyi en doğru öğrenmenin yolu budur. Eğer orta seviyenin altında bulunuluyor ise başlangıç seviyesindeki basit hikaye kitapları sözlük yardımıyla; eğer belli bir seviyeye gelinmişse İngilizce dergi, gazete veya çok teknik olmayan romanlar sözlük kullanılmadan okunmalıdır. Aralarda geçen ve bilinmeyen kelimeler doğrudan anlaşılmasa da anlamının ne olacağı tahmin edilmeli ve cümle yapıları anlaşılmaya çalışılmalıdır.

Turistik bölgelerde turistlerle iletişime geçmek veya fırsat yaratıp yurtdışına gitmek ve bir süre kalmak!

Bir dil en iyi o dili konuşanların arasında öğrenilebilir. Öyleyse İngilizce konuşulabilecek birini bulup peşini bırakmamak gerekir. Yurt dışında edinilecek yabancı arkadaşlar bir dili öğrenmenin ve ilerletmenin en iyi ve en eğlenceli yollarından biridir. Utanma, sıkılma başlarda olabilir. Ancak sabırlı olmak gerek, çünkü üç beş ay içerisinde siz de oldukça rahat bir şekilde sohbet edebilir hale geleceksiniz. Yeter ki kendine ve karşıdaki kişiye iletişim fırsatını yaratmak gerekir.

Çekinmemek ve hata yapmaktan korkmamak!

İngilizler hariç hiç kimse İngilizceyi biliyor vaziyette doğmuyor. Dolayısıyla ne kadar öğrenilirse öğrenilsin anadil kadar iyi konuşulamayacaktır. Kimse de kimseyi aksanından veya birkaç yanlış yaptı diye İngilizcesinin seviyesinden dolayı yargılamaz! Ortamda İngilizce konuşuluyorsa herkes birbirini zaten anlamaya çalışacaktır. O nedenle hata yapmaktan çekinilmemelidir. Öğrenilen yeni kalıplar kullanılmaya çalışılmalıdır. Görülecektir ki İngilizce kullanıldıkça ilerleyecektir.
Diğer Benzer Paylaşımlar


496
Firma
245
Kullanıcı
96
Kategori
274
Paylaşım