İngilizce Dinleme Nasıl Geliştirilir?


İngilizce Dinleme Nasıl Geliştirilir?

Paylaşım Hakkında Kısa Bilgi

  •   Kategorisi ? :   Yabancı Dil
  •   Hangi İl'den ? :   Adana
  •   Hangi İlçe'den ? :   Merkez
  •   Eklenme Tarihi ? :   30-09-2020
  •    Yayımlayan :    cumaliyakar


İngilizce evrensel bir dildir. Sosyal medyadan sinema filmlerine, dergilere, reklam panoları ya da şirket isimlerine kadar birçok alanda İngilizce kelimelere rastlarız. Çevremizde İngilizce konuşulduğunu duymak çok yaygındır. Bu açıdan İngilizce dinlemeyi geliştirmek çok önemlidir. Grammar ve yazma kadar dinleme ve dinlediğini anlayabilme de bir dili öğrenmenin önemli parçalarıdır. İngilizce diyalogları, filmleri ya da şarkıları daha rahat anlayabilmek için zor olmayan çeşitli yollar vardır.

Kulağınızın İngilizce kelimelere aşina olması anlamayı kolaylaştırır. Bu yüzden izlemiyor bile olsanız evde televizyon ya da radyoda İngilizce yayın yapan bir kanalın açık durması işinize yarayacaktır. Ayrıca gittiğimiz birçok kafede artık İngilizce şarkılar çalmaktadır ya da ulaşım için harcadığımız zamanı İngilizce şarkılar dinleyerek ve şarkıların sözlerine dikkat etmeye çalışarak geçirmek faydalı olacaktır. Bir diğer yol İngilizce dizi izlemektir. Tabii ki tüm diyalogları anlamayabilirsiniz. Ancak Türkçe altyazılı olarak izlediğiniz bir bölümü ikinci kez İngilizce altyazılı izlemek öncesinde Türkçelerini altyazıdan okuduğunuz için duyduğunuz İngilizce kelimelerin büyük bir çoğunluğunu anlamanıza yardımcı olur. Anlamadığınız bir kelime olduğunda anlamına bakmanız ya da o an için Türkçe altyazıya dönmeniz hem kelimeyi hem de cümledeki kullanımını anlamanızı sağlar. Ayrıca dinlerken İngilizce kelimeyi ayırt edebilmek zor olacağından İngilizce altyazı çok faydalı olacaktır. Hatta aynı bölümü üçüncü kez altyazısız izlemeniz konuşma içinde ne kadar hızlı telaffuz edilseler de kelimeleri hem ayırt edebildiğinizi hem de anlayabildiğinizi fark etmenizi sağlar. Bir diğer yol ise İngilizce filmleri önce İngilizce altyazı ile sonrasında Türkçe altyazı ile izlemektir. Aynı şekilde İngilizce şarkıları lyrics videolarla yani şarkı ile eşzamanlı olarak sözlerinin yazılı olduğu videolarla izlemeniz İngilizce dinleme ve anlamanızı geliştirmeye yardımcı olur.

Birçok internet sitesinde bulunan dinleme alıştırmaları ile de dinleme yeteneğinizi pekiştirebilirsiniz. Bu alıştırmalarda genellikle iki kişi arasında geçen bir diyalog yer alır ve sonrasında çoktan seçmeli sorularda dinlediğinizi anlayabilmeniz test edilir. Ayrıca bu alıştırmalarda, farklı zorlu derecelerinde günlük konuşmaların yer aldığı dizi ya da filmlere göre daha yavaş ve tane tane bir konuşma mevcuttur. Dinlemek, anlamanın yarısı olduğuna göre İngilizce öğrenmenin önemli bir parçasıdır.
Diğer Benzer Paylaşımlar


496
Firma
245
Kullanıcı
96
Kategori
274
Paylaşım