Yurt Dışında Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?


Yurt Dışında Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?

Paylaşım Hakkında Kısa Bilgi

  •   Kategorisi ? :   Üniversite
  •   Hangi İl'den ? :   Yurtdışı
  •   Hangi İlçe'den ? :   Yurtdışı
  •   Eklenme Tarihi ? :   11-09-2020
  •    Yayımlayan :    cumaliyakar


Üniversite eğitimi için yurt dışının tercih edilmesi günümüzde yaygınlaşmıştır. Bunda ulaşımın ve teknolojinin her gün gelişmesinin etkisi büyüktür. Yurt dışında doğru bir eğitime sahip olunması için; üniversite, bölüm ve ülke seçimi yapılırken birçok açıdan düşünülmelidir.

Bölüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Üniversite seçerken seçilecek bölümün belli olması, tercihlere yön verebilmesi açısından önemlidir. Her üniversite de her bölüm mevcut değildir. Bunun yanı sıra, bazı ülkeler ile bazı bölümler özdeşleşmiştir. Öğrencinin istediği bölüm mühendislik ise Almanya’da daha nitelikli bir eğitime sahip olması mümkündür. Moda tasarımı gibi bölümler için moda haftalarına sıklıkla ev sahipliği yapan Fransa iyi bir seçenektir. Kişi bölümüne, yeteneği veya ilgi duyduğu alan doğrultusunda karar vermelidir. Ayrıca lisede eğitim gördüğü özel bir mesleki alan varsa bu alanda ilerlemeyi seçenek olarak göz önünde bulundurabilir.

Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?

Yurt dışında bulunan üniversiteler, yabancı öğrencilerden dil sınavına girmelerini talep eder ve belli bir düzeyde puan alınmasını ister. Bu sınav TOEFL tarzında yetkin bir sınav olmalıdır. Bazı üniversitelerde de, üniversitenin eğitim dilinin öğretildiği 1 senelik hazırlık okulu mevcuttur. Ünversiteyi önceden gidip görme imkanı olmayan öğrenciler okulun internet sitelerini bilgi amaçlı ziyaret edebilirler. Kampüsün resimleri, şehir merkezine olan uzaklık, üniversitenin sahip olduğu etkinlikler, üniversite içi aktiviteler, toplam öğrenci sayısı, konaklama ve varsa üniversitenin yurt imkanları bu siteler yardımıyla ulaşabilir.

Ülke Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öğrenci, gideceği ülke ile yaşadığı ülke arasında ki bazı farklılıkları göz önünde bulundurmalıdır. İklim farklılıkları, kültürel yapılar karşılaştırılmalıdır. Ülkeler arasındaki ulaşım mesafesi ve ulaşım imkanları da göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörlerdir. Ayrıca ülke de yapılacak masraflar genel hatlarıyla hesaplanmalıdır. Yurt dışında kullanılan para birimi, öğrencinin ülkesinin para birimine çevrildiğinde arada büyük meblağ farklılıkları olabilir.

Öğrenci eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine dönmeyi düşünüyorsa, denklik konusuna dikkat etmelidir. Her üniversitenin verdiği diploma her ülke de geçerli olmayabilir. Öğrenci diplomasını eğitim aldığı ülke dışında da kullanmayı istiyorsa, denkliği olan bir bölüm ya da uluslararası bir üniversite tercih etmelidir.
Diğer Benzer Paylaşımlar


496
Firma
245
Kullanıcı
96
Kategori
274
Paylaşım