Mardinde görülmesi gereken yerler nelerdir?


Mardinde görülmesi gereken yerler nelerdir?

Paylaşım Hakkında Kısa Bilgi

  •    Kategori :   Sıradışı Mekanlar
  •    Hangi Şehir ?:   Mardin
  •    Hangi İlçe ?:   Merkez
  •    İlan Tarihi :   11-09-2020
  •    Ekleyen :   cumaliyakar


Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Suriye sınırında bulunan tarihi bir şehirdir. İpek Yolu'nun geçtiği vilayetlerden biridir. Kültürel dokusu çok zengindir. Yakın mesafelerdeki cami ve kiliseler dikkatleri çeker. Mardin, kelimenin tam anlamıyla bir açık hava müzesidir. Bundan olsa gerek Mardin için geceleri gerdanlık gündüzleri seyranlık demişler.

Mardin'de görülmesi gereken yerler nelerdir?


Mardin Kalesi: Kartal Yuvası olarak da bilinir. Sümerlerden Osmanlılara kadar pek çok devlet tarafından kullanılmıştır. Bazı yerleri sarp kayalara oturtulmuş kale, ovadan 1000 metre yüksektedir. Mardin Kalesi'nin savunmanın dışında çeşitli devirlerde mesken olarak da kullanıldığını gösteren kalıntılar bulunmuştur.
Geleneksel Mardin evleri: Mardin kalesi eteklerine kurulu olan tarihi Mardin Evleri sanki kayaların içine oyulmuş izlenimi verir. Mardin gezisi boyunca her tarafta bu evleri görebilirsiniz. Mardin merkezindeki taş evler 1979'da kentsel sit alanı ilan edilmiştir.
Midyat: Mardin turunda bir tam günü Midyat'a ayırmak gerekir. Mardin'in en eski ve tarihi kenti Midyat’tır. Kültürel bakımdan tam bir mozaik görüntüsü sergiler. Taş evleri ve dar sokaklarıyla ünlüdür. Midyat'ta geleneksel telkâri sanatı ustaların ellerinde vücut bulurken mutlaka izleyin. Telkâri, bir çeşit gümüş işleme sanatıdır. Sevdiklerinize Midyat gezisinden alacağınız en güzel hediyeler telkâri yapımı takılar ve süs eşyalar olabilir. Meryem Ana Manastırı, Mor Yakup Manastırı ve Deyrul Umur Manastırı Midyat sınırları içindedir. Midyat ile Nusaybin arsında akan Beyazsu çayını görmeden Midyat gezisini tamamlamayın.
Dara Harabeleri: Güneydoğu'nun Antik Efes'i olarak bilinir. 2500 yıllık tarihe sahiptir. Dünyanın ilk barajı bu bölgede inşa edilmiştir.
Kasımiye Medresesi: Artuklu devrinde inşasına başlandığı ve 15.yy'da Akkoyunlular zamanında tamamlandığı mimari özelliklerinden anlaşılmaktadır. 16.yy'da Mardin'in en gelişmiş medresesi olarak bilinir.
Mardin Müzesi: Kalker taşından inşa edilmiştir. Çift girişli ve üç katlıdır. 1895 yılında Patrikhane binası olarak yaptırılmıştır. 1995'e kadar çok çeşitli amaçlar için kullanılırken bu tarihten sonra müzeye çevrilmiştir.

Medrese ve Camiler;


Şeyh Çabuk Camii,
Hamit Camii,
Şeyh Mahmud Türki Camii,
Pamuk Camii,
Rehanie Camii,
Zairi Camii,
Hacı Ömer Camii,
Ulu Camii,
Şehidiye Camii,
Medresesi Mardin'deki önemli tarihi camilerdir.

Manastır ve kiliseler: Antik Anadolu'nun önemli Hristiyanlık merkezlerinden olan Mardin'de çok sayıda tarihi mabet bulunur. Deyrülzeferan Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Mor Yakup Kilisesi, İzozoel Kilisesi, Kırklar Kilisesi Mardin'deki belli başlı kiliselerdendir.
Diğer Benzer Paylaşımlar


496
Firma
245
Kullanıcı
96
Kategori
274
Paylaşım