Yavru Vatan Kıbrıs ve Doğa Harikası Dip Karpaz


Yavru Vatan Kıbrıs ve Doğa Harikası Dip Karpaz

Paylaşım Hakkında Kısa Bilgi

  •    Kategori :   Sahil & Kum,Deniz
  •    Hangi Şehir ?:   Yurtdışı
  •   Hangi İlçe ?:   Kıbrıs
  •    İlan Tarihi :   11-09-2020
  •    Ekleyen Kişi:   cumaliyakar


Her ne kadar adını sürekli duysak ve dilimizden süşürmesek de çoğumuzun hiç uğramadığı yada hakkında çoz az bildiği bir yarım ada ülkesidir Kıbrıs.Akdeniz'in en orta yerinde bulunması,bir taraftan Arap çöllerinden gelen sıcak hava esintisi,bir taraftan Ege körfezi ve Suriye körfezi arasında bir hat boyunca esen serin havanın arasında kalmış mikroklima özelliği taşıyan bir havası vardır ve inanın tertemiz havası solumak bir ayrıcalıktır.
 
Her ülkenin yada her şehrin,köyün kendisine özgü bir yapısı ve elbetteki truzim cazibeliği vardır.Ancak maalesef ki insanoğlu karınca sürüsü misali en tertemiz el değmemiş bölgeleri bile en kısa sürede özünden koparmaktadır.
 
İşte bu varlığa inanan Kıbrıs ; doğa harikası özelliği taşıyan Dipkarpaz bölgesini milli park yapmış ve doğal koruma altına alınmış ve bölgenin bakirliği koruma altına alınmıştır.
Dipkarpaz bölgesi hemen hemen herkesi bildiği ancak duymadığı bir bölgedir.
 
Kıbrıs haritasına bakıldığında Türkiyeden kopmuş bir parça olarak görünen Kıbrıs'ın Antal ve Adana tarafındaki ,O küçük oyukluğun parççası olarak görününen ve adeta Türkiye ye kavuşmayı isteyen ince uzun bölge olarak görünen yerdir.
 
Günümüzde en çok aranan tatil yerleşkeleri artık beş ve yedi yıldızlı oteller değil ,doğa ile iç içe olan ,doğallığını korumuş bölgeler tercih edilmektedir.Örneğin günümüzde İtalyanın dağ ve tepelere kurmuş medeniyetin hiç uğramadığı bakir yerler tercih edilmektedir.
 
İşte bunlara eş değer olarak sizlere tavsiye edeceğim yer Kıbrıp Dipkarpaz bölgesidir.Oraya bir köy yada yarım ada demek yanlış olur .Köy ölçümünden büyük ,içersinde koruma altına alınmış milli park ve yabani zararsız doğa hayvanlarının olduğu,bir zamanlar hristiyanların kudüs'e deniz yolu ile gitmek için mola ve ibadet yeri olarak kullaldığı yerler vardır.
Bizler kelime anlamı her ne kadar itici gelse de dünya üzerinde koruma altına alınan 4-5 bin yabani eşşeğin özgürce yaşadığı yerdir Dipkarpaz.
Milattan önce hristiyanların Kudüs ziyaretlerinde uğrak ziyaret yeri olan bölgenin en uc kısmına yine hristiyanlar tarafından inşaa edilen ve yüzyıllarca doğaya meydan okuyarak özünden ve inşaasından bir şey kaybetmeden günümüze kadar ulaşmış olan Apostopolos Hristiyan Manastırı bulunmaktadır.Bu manastırın için abartılmayacak şekilde boyunuza denk gelecek şekilde mumlar bulunmaktadır.Yine dünyada eşine az rastlanan hristiyanlık varlığını sembolize eden altın yapraklar ile boyanmış sfenksler bulunmaktadır.
Öyle ki her yıl belirli bir ibadet gününde Kıbrıs Cumhuriyeti Rumlara kapılarını sorunsuz olarak açmakta ve Rum kesiminden Rum vatandaşlar bu bölgeye dini ziyaretleri için Manastıra gelmektedir.Ve tabiki de anlaşmalı bir günde Rum kesimide kapılarını sorunsuz olarak Türklere açmakda ve Rum kesiminde Hz.Peygamberimizin bulunduğu eve ziyaret gerçekleştirilir.Bu sebeble rum kesiminden manastıra kadar olan yollar adeta otoban gibidir.Ancak diğer yerler doğal özelliği bozmamak adına çorak topraksı bir yol mevcuttur.Eğer ki burayı ziyaret edecek iseniz spor ayakkabı almanızı tavsiye ederiz.
 
Dipkarpaz ile diğer bir güzel detay ise ,O dizilerde yada filmlerde gördüğünüz mini mini ,şirin mi şirin,tüm yemeklerin ve içeceklerin organik olarak köylüler tarafından yapıldığı,yine aynı şekilde bölgede yetişen zeytinlerden yapılan zeytinyağın lezzeti ile yapılan yemeklerin servis edildiği,fiyat olarak çok cüzi rakamları olan yine yöre halkı tarafından işletilen bir kaç tane butik oteli bulunmaktadır.
Diğer Benzer Paylaşımlar


496
Firma
245
Kullanıcı
96
Kategori
274
Paylaşım