Kocaçimen Tepe Muharebesi


Kocaçimen Tepe Muharebesi

Paylaşım Hakkında Kısa Bilgi

  •   Kategori : Türkiye tarihi
  •   Hangi Şehir ?: Konya
  •   Hangi İlçe ? : Ereğli
  •   İlan Tarihi : 11-09-2020
  •    Ekleyen Kişi: cumaliyakar


İtilaf Devletleri'!nin, bir deniz harekâtıyla Çanakkale Boğazı'nı geçerek İstanbul'u işgal ve Osmanlı Devleti'nu savaş dışı bırakma girişimi, 18 Mart 1915 tarihindeki harekâtı başarısız olmuştu. Deniz harekâtının başarısız olması, Çanakkale Boğazı’nın her iki yakasında konuşlanmış olan Osmanlı topçu bataryalarının etkili ateşi ve Boğaz’a döşenmiş olan mayınlar nedeniyleydi. İtilaf Devletleri, deniz harekâtının başarısızlığa uğraması üzerine, Gelibolu Yarımadası’na bir çıkartma yapma planları üzerinde çalışmışlardır.

Bu amaçla oluşturulan plan, Çanakkale Boğazı’nın Gelibolu Yarımadası sahillerindeki Osmanlı topçu bataryalarının ele geçirilmesini amaçlamaktadır. Bu operasyon için İngiltere ve Fransa’nın katılımıyla “Akdeniz Yurtdışı Sefer Kuvveti” olarak bir kuvvet oluşturulmuş ve komutası, İngiliz General Sır Ian Hamilton’a verilmişti. General Hamilton, elindeki kuvvetin İngiliz ve Fransız birliklerinden oluşan bölümüyle Yarımadanın güney ucunda ve Anzak Kolordusu ile de Anzak Koyu olarak bilinecek olan bölgede karaya asker çıkartma planı hazırlamış ve uygulamaya koymuştur. 25 Nisan 1915 günü her iki bölgede başlayan çıkartma herakatları, Osmanlı tarafının direnci nedeniyle kısa sürede etkisizleştirilmişti.

Akdeniz Yurtdışı Seferi Kuvvetleri, her iki cephede de sahilde tutunabilmeyi başarmış, ancak ileri harekât olanağı bulamamışlar, her iki cephede de savaş mevzi savaşına dönüşmüştü.
Diğer Benzer Paylaşımlar


496
Firma
245
Kullanıcı
96
Kategori
274
Paylaşım